5 dagen dicht: hierom nemen we als bedrijf de laatste week van het jaar vrij

18 Dec 2018

Joris Snoek
Digital Consultant
+31 (0)20 - 261 14 99

Het eind van het jaar is een mooie tijd voor reflectie en voor jezelf. Bij ons bedrijf proberen we iedereen gezond en gelukkig te houden, zoals meer dan standaard vakantiedagen tot het instellen van een zomertijd.

Het jaar vliegt vaak zo snel voorbij dat mensen simpelweg niet genoeg vakantiedagen opnemen, waar dan ook nog eens de kerstperiode overheen komt aan het eind van het jaar. Een recept voor stress.

Om te proberen het einde van het jaar vrediger en minder stressvol te maken experimenteren we met dichtgaan. Dit doen we pas voor de tweede keer; er was unaniem akkoord.

5 dagen geen actieve sprints

We kijken ernaar uit om Lucius van 24 december t/m 1 januari dicht te doen om:

  • tijd voor ons zelf te nemen,
  • uit te rusten,
  • tijd bij familie en vrienden door te brengen,
  • of door iets anders leuks en relaxend te gaan doen.

In 2017 hebben we succesvol geëxperimenteerd met twee dagen vrij aan het eind van het jaar en dit jaar doen we dat een volle werkweek: 5 dagen.

Je vraagt je misschien af, hoe zit het dan met eventueel noodzakelijke support? Dat hebben we geregeld: er staat tijdens deze dagen iemand stand-by die de support tickets scant en eventuele hotfixes kan doorvoeren.

Waarom dichtgaan aan het eind van het jaar?

We zijn een bedrijf met meerdere culturen en gebruiken; waarschijnlijk is er geen feestdag die van toepassing is op iedereen. Rust houden aan het eind van het jaar betekent niet dat ons team verplicht kerst/ nieuwjaar/ Chanoeka/ Kwanzaa moet vieren; dit is gewoon een generiek initiatief!

Het eind van het jaar is de perfecte tijd om zoiets te doen vanwege een aantal redenen:

1. De vakantieperiode is sowieso een rustige periode

Uit ervaring weten we dat klanten bijna niet actief zijn. Veel zijn offline aan het bijkomen, waarom zouden we zelf dan niet van de gelegenheid gebruik maken en hetzelfde doen met ons team?

2. Vakanties zijn goed voor het bedrijf en gezondheid van het team

Onderzoek laat zien dat vakanties het risico op een hartaanval kan verminderen met 50% bij mannen en 30% bij vrouwen. Natuurlijk wel als mensen meer dan een vakantie per jaar nemen. Niet alleen dat maar onderzoek laat ook zien dat mensen die vakantie nemen efficiënter zijn dan mensen die niet op vakantie gaan en dus zou elk bedrijf zijn mensen regelmatig op vakantie moeten sturen.

3. Een cultuur van rust en duurzaamheid

De laatste paar jaren hebben we er bij ons werknemers steeds meer op aangedrongen om meer tijd vrij te nemen. Voor een jong en groeiend bedrijf is het makkelijk om gewend te raken aan het niet opnemen van vakantiedagen maar op de langere termijn is dat geen duurzaam bedrijfsmodel, zeker niet voor het soort bedrijf dat we aan het opbouwen zijn.

We hebben natuurlijk nog steeds mensen die weinig vrije dagen hebben opgenomen en daarom gaan we ook door met het creëren van een cultuur waarin we rust, zorgen voor jezelf en het nemen van vakantie zullen blijven stimuleren. Onze strategie in deze is om het hele bedrijf op slot te doen zodat niemand zich verplicht voelt om naar het werk te komen en iedereen zo genoeg uit kan ruste.

Noodzakelijke support

Vorig jaar waren we twee dagen dicht en hebben we geen support incident gehad. Dit jaar doen we het voor 5 dagen; dat zorgt voor iets meer organisatie.

Degene die op stand-by staat is voor support. Ter verduidelijking – er wordt niet actief gewerkt, er is gewoon iemand die de inboxen en systemen checkt om te controleren of er zich geen noodgevallen voordoen.

We communiceren duidelijk richting onze klanten wat ze van ons kunnen verwachten. Er komt een auto-response email naar klanten, er is een vastgezette tweet op ons account en er komt een banner in onze support systeem.

Op 2 januari, de eerste dag dat we terug zijn, vragen we het hele team bij Lucius om inboxes weg te werken, alles te beantwoorden en alle tickets die in die periode zijn ontstaan op te volgen.

Wij werken bij Lucius in cycli van 3~4 weken en deze vakantie gebeurd precies in het midden van een van zo’n cyclus. We wisten dat al lang van tevoren en hebben de sprints zo gepland dat deze uitkomt met de vrije dagen.

So.., happy holidays!

Iedereen fijne dagen gewenst en tot (een uitgerust) 2019!

Credits header photo: Chris Thompson on Unsplash

Comments

Nóg meer
kennis nodig?

Check ons ons blog archief >